Az állatos gyerekkönyvek az év minden napjára kínálnak olvasnivalót

Az esti felolvasás nagyon sokáig lehet egy család közös programja. Ilyenkor sokan keresik a változatos olvasnivalót, így mindig jól jön egy-egy új ötlet, hogy mik közül választhatunk. Gyerekkönyvajánlónk központi témája ezúttal az állatok. Az óvodás korosztálynak, de idősebbeknek, tizenkét éves korig szólóan mutatjuk meg a kedvenc alkotásainkat.
A gyerekneveléssel, anyasággal kapcsolatos fórumok, beszélgetés központi témája sokszor a gyerekkönyv. A szülők szívesen kérnek tanácsot egymástól, hogy ki mit ajánl másoknak, mit érdemes elolvasni, milyen könyvek azok, amelyek lekötik a gyerekeket?
Állatos gyerekkönyvek mindenkinek
Gyakorló anyaként én is szívesen meghallgatom, hogy más családoknál melyek a kedvenc gyerekkönyvek, ahogyan szívesen elmesélem azt is, hogy nálunk melyek azok. Mert mindig szükség van újabb történetekre. A gyerekek is igénylik, és talán mi szülők is szívesebben kezdünk bele egy újabb kötet felolvasásába.
Ez még mindig közös élmény. És lehet közös élmény akkor is, ha már tud a gyermekünk olvasni. Nálunk legalábbis így van: öt és tizenegy év közötti gyermekeinknek is felolvasunk esténként. Sokszor meghallgatják egymás történeteit. A kisebb a nagyokét és fordítva. Mostanában több állatos tematikájú könyvet olvastunk. Találni ebben a témakörben is olyan kötetet, ami tizenkét éves korig érdekfeszítő és friss tartalmat ígér.
Könyvajánlónkban mindenféle állat szerepel. Nincsen kivétel kinézet életkörülmények alapján. Róka, borz, malac, póni, elefánt, kutya, macska, bagoly, pingvin, bálna, nyuszi is megfér egymás mellett a könyvespolcon. A most ajánlott kisebbeknek szóló gyerekkönyvek is már hosszabb, akár folytatásos történetek, így akár több estén át olvashatjuk őket, együtt várhatjuk a történet végét. Ez már egy másfajta élmény a képeskönyvek után.
Megumi Iwasa – Szeretettel üdvözöl: Pingvin, és Szeretettel üdvözöl: Bálna
Egyszerre két könyvet is ajánlok a szerzőtől, amelyek egymás folytatásai. A Szeretettel üdvözöl: Pingvin a történetfolyam első része. A kis alakú kötetben rövidebb fejezetek váltják egymást, amelyekből többet is felolvashatunk egyszerre, de „adagolhatjuk” is az olvasást.
Ez a könyv átmenet a képeskönyvek világából a bővebb tartalmú kötetek felé. Még több benne a kép, amely általában már nem foglalja el a teljes oldalt. A történet is bájos: Zsiráf magányos, és mivel postaszolgálat nyílt a szavannán, a pelikánnal felad egy levelet valakinek, aki elolvassa. Végül választ is kap rá Pingvintől. Elkezdődik kettőjük levelezése, amelyek néhány mondatos írások csupán, ezeket olvashatjuk is a könyvben.
A folytatásban az idős Bálna professzor levelezését követheti az olvasó és a hallgatóság. Ő a Bálna-foki szigeteken él, és mióta Pingvin elköltözött, még magányosabb. Levelet kap Baldótól, a bálnafiútól, aki a nagypapájától hallott a Bálna-fokról. Hogy hogyan alakul kettőjük sorsa, és vajon benépesül újra a Bálna-fok, arról olvashatunk ebben a második kötetben.
Fliep Westendorp és Mies Bouhuys – Pim és Pom – A nagy kaland
A holland szerzőpáros cicás könyve hazánkban néhány éve jelent meg, de a történet ennél jóval régebbi. A jellegzetes rajzok (az illusztrátor műve a Szutyoksári, vagy a Janó és Janka kötetek is) élénkek. Kékek, sárgák, pirosak és feketék.
Itt jóval több a szín és a kép az oldalakon, de a szöveg is fejezetekre van bontva. A cicákkal azonosulhat szinte bármelyik óvodás gyermek. Nem csak kinézetben térnek el teljesen (egyikük fehér, a másik fekete), hanem a jellemük (félénkebb, szófogadó, és bátor, harsány). Igazán fordulatos állatos történet a barátságról és a cicákról.
Tony Wolf – Kisnyuszi Répavölgyben
Szép kivitelű, nagyobb méretű, színes könyv, amelyet nem csak Húsvétkor érdemes forgatni – Répavölgyben is van tél. A különálló fejezetekre bontott történetek között Répavölgy lakóival ismerkedhetünk meg.
Akik – mint mi is mindannyian – mások. Kíváncsiak, szorgosak, gondoskodók, szeleburdik, bátortalanok. Ha nehéz helyzetbe is kerülnek, az mindig megoldódik. A képek nagyon látványosak, és lehet rajtuk mit böngészni. Különösen amikor a szemléletes rajzokon az otthonaikba tekinthetünk be.
Astrid Sheckels – Róka Robi és az óriás
Óvodáskortól fölfelé talán már többen a fejezetekre bontott könyveket választják. Róka Robi története nem ilyen. Nevezhetjük képeskönyvnek, amely mégis az illusztrációval és az elbeszélésével is inkább a nagyobb óvodás, akár kisiskolás gyerekeket szólítja meg.
Ez a kötet ajándék gyanánt is jó választás lehet, mert a rajzok nagyon részletgazdagok, az állatszereplők (róka mellett nyest, borz, nyúl, mókus és jávorszarvas is van köztük) a környezetet (az erdőt, a tó környékét) is szépen szemlélteti. Rajzolt térképen tanulmányozhatjuk Róka Robi világát, amely nálunk mindig percekre leköti a gyerekek figyelmét. A történet végére kiderül, kell e Róka Robinak félnie az óriástól, vagy sem?
Anette Moser – Csengettyű, a karácsonyi póni – Az Északi-sark csodája
Ebben a könyvben huszonnégy fejezetet találunk, így akár advent első napján is nekikezdhetünk az olvasásnak. Ez a történet kifejezetten karácsonyi, a kiadó ötéves kor felett ajánlja. A fejezetek hosszabbak, de minden oldalpárra jut kisebb illusztráció.
A történet szerint a póni Csengettyű boldog a családjában, akik egyébként rénszarvasok, a legjobb barátja egy nyuszi. A galiba akkor kezdődik, amikor Mikulás felkéri a rénszarvascsordát, hogy a fiatalok legyenek az új szánhúzói. Csengettyű nem érti, miért nem tud a magasba emelkedni, amikor ő nagyon szeretné. Végül minden megoldódik úgy, hogy a gyerekek számára is elfogadható, hihető megoldást kínál.
Usch Luhn és Franziska Harvey – Nagy Póniszív olvasókönyv
Az állatos gyerekkönyvek között minden bizonnyal a népszerűségi lista élén végeznének a lovakról szóló történetek. A Nagy Póniszív olvasókönyvben harminchárom történetet találunk bátor pónikról, rókákról, őzekről, egerekről, madarakról és más állatokról. A főszereplő Póniszív, a kis póni, az ő életét követhetjük nyomon. A viszonylag vaskosabb kötetet az egész évben elővehetjük, mert a fejezeteket az évszakok köré építették fel.
Andreas H. Schmachtel – Alma Magdi – Négy évszak a Vadrózsa utcában
Ezt a kötetet már egyszer ajánlottam, de most sem maradhat ki. Igazi békebeli mesegyűjtemény. Egerek, mókusok, nyuszik, sünik, akik mind együtt élnek, békességben. Ott vannak egymásnak, és segítenek, ha bajban van egy társuk. Alma Magdi a főhős, ő egy bodzavirágfehér kisegér. Tehát az állatos téma ebben az esetben is pipa.
Jill Tomlinson állatos történetei
Jill Tomlinson több állatos könyvet is írt. Mindegyiküknek egy-egy kötetet szentelt, és mindegyik állatot felruházta egy olyan tulajdonsággal, amelyiket ő kezdetben nehézségként él meg, de épp ettől lesz igazi és szerethető. Nekünk két kötet van meg a történetek közül: A cica, aki haza akart menni, és A bagoly, aki félt a sötétben.
Mindegyikben megismerünk egy alapszituációt, ami rányomja a bélyegét a főhős életére, majd nyomon követhetjük, hogy ezzel kapcsolatban mi változik benne, vele. Jill Tomlinson írt még tyúkról, gorilláról, földimalacról.
Jakod Martin Strid hihetetlen állatos könyvei
Jakob Martin Strid eredetileg karikaturista, így egyedi látásmód jellemző a gyerekkönyveire. Ami jót tesz nekik. Két könyvét tartjuk itthon a könyvespolcon, és imádjuk: Hihetetlen történet az óriás körtéről. Ez az egyik.
Itt Micó és Sebastian. Egy cica és egy elefánt a főhős, akik egy ház méretű körtében kelnek útra megkeresni JB-t, Napváros eltűnt polgármesterét. Közben marcona kalózokkal, és rémséges tengeri sárkánnyal is találkoznak. A könyvből készült mesefilm is, az is jó.
A Mimbo Jimbo és a hosszú tél hasonlóan vicces történet, ahol a fehéres, havas téli világban mindig történik valami az állatka főszereplőkkel. Az első könyv fejezetekből áll, míg ez utóbbi összefüggő, de tudjuk tagolva felolvasni.
Petr Stancík és Lucie Dvořáková – Furda Borz….
Aki előbb részecskegyorsítót, majd részecskelassítót tervezett. És ez még mindig a könyv címéhez tartozik. Ebből is látszik, hogy ez egy vicces könyv, amely hiába egy közepesen hosszú történet elég érdekes ahhoz, hogy az idősebb, általános iskola alsó osztályosait is lekösse. Esetleg egyik első saját olvasmányuk is lehet. Ebben segítik a nagyobb méretű betűk és a vicces rajzok is.

A Furda Borzban a segítik az első osztályost az olvasásban a nagyobb méretű betűk és a vicces rajzok
Jean-Claude Mourlevat – Zebulon, avagy bűntény a Borzoló Borzollóban
Az egyik legérdekesebb felfogásban íródott történet, amellyel mostanában találkoztunk. A téma miatt – tényleg bűntény történik, az öreg borz fodrászt, Edgár urat megölik – már nagyobbaknak ajánlják. Innen indul a történet. Zebulon az a fiatal sün, akit a gyilkossággal vádolnak, de persze tudjuk, hogy ő ártatlan.
Végig izgulhatunk azon, hogy vajon kiderül e az igazság, és miért kellett meghalnia Edgár úrnak? A második kérdésre a válasz sokkal hétköznapibb – és mondhatnánk maibb, amiatt drámaibb –, mint gondolnánk. Olyan kérdéseket feszeget, amelyet gyerekkönyvek általában nem, de jó, ha hallanak róla a legfiatalabb olvasók: mennyit ér egy állat?
Leölhetjük őket pusztán azért, hogy megegyük őket? Így ez egy rendhagyó állatos regény, amely egy hétévest is leköt, ha a szülők olvassák fel, és közben beszélgetnek is róla.
Eva Ibbotson – Mindenkinek kell egy kutya
Ezt a gyerekregényt szintén 9 és 12 éves kor között ajánlja a kiadó, de 6-7 éveseknek is már jó lehet, igaz rajz egyáltalán nincsen benne. Még nem fejeztük be, de már majdnem a végére értünk. Nem hagyhattam ki az ajánlóból, mert érdekes, izgalmas, olvasmányos – hallgatni is élmény.
És kutyákról szól. És olyan szülőkről, akik nem foglalkoznak a gyermekükkel. Bevonja a nagyszülőket, van benne cirkusz, meg árva gyerekek. És egy olyan kutyás kaland, ami megváltoztatja minden szereplő életét is. Még a kutyákét is. Akik közül Pötty a főszereplő. Egy tottenham terrier, aki valójában nem is létezik, pedig mégis.
J. K. Rowling – A karácsonyi malac
Talán nem túlzok, ha azt írom, hogy az egész világ várta, mikor rukkol elő valami újdonsággal J. K. Rowling, a Harry Potter regények szerzője. Míg az idén éppen egy állatos regénye jelent meg. Egészen pontosan malacos. Plüss malacos. Amely mi másról is szólhatna, mint a karácsony csodájáról, hogy ilyenkor mindig olyan dolgok történnek, amelyek máskor nem.
Nem baj, ha olykor felhívják erre a figyelmünket. A malac-történet így az állatokkal foglalkozó kötetek rangsorában más jelentéssel is bírhat. A főszereplő Jack egy kisfiú, akinek mindene Püsmac, a plüss malaca, amelyet egy véletlen – véletlen? ‒ folytán elveszít. Mindent megtenne, hogy visszaszerezze. Még a Karácsony Malac – későbbi nevén Kalac – sem enyhíti az űrt.
Ha már állatok: miért éppen malac? Kérdezem, aki tényleg kedveli a malacokat? Mit lehet eladni egy ilyen állattal, mint a malac? Biztosan nem véletlen Rowling választása, de ez kifejezetten tetszik. Ha karácsonyi a történet, ha nem. A malac a legjobb választás – szerintem – egy állatos történetben.
Szerző és kép: Karóczkai-Müllner Helga