Az Égőszerelmet a végleges helyére ülteti

Bár most tavasziasan süt a nap és meleg van, a naptár már akkor is novemberre váltott. Előbb vagy utóbb beáll a hideg, félő, hogy majd kopogtatás nélkül hirtelen érkezik. A kertet, éppen ezért, ha még nem készítettük fel a télre, most már nem halaszthatjuk tovább. Legyen az csak egy talpalatnyi erkélyen vagy egy holdnyi méretű telken.
Egy jó természetvédő kertész mindent felhasznál abból, amit a környezet nyújt neki, nem hagyja figyelmen kivül annak a természetes körforgását. Tudatosan kezeli az ok-okozati tényezőket. Tisztában van azzal, hogy a kertészetben a legtöbb növény hasznos, és szerencsére tőle önálló életet élnek. Látható a kezének nyoma a kertjében, de tudja, a növekedés és a betakarítás tőle független csoda. A természet csodája. Amit a gondoskodásával tisztel meg.
Őszi takarítás
Tisztában van azzal, hogy mostanra bizony lehullanak a falevelek és kiszáradnak a virágok. Most kell lefednie, szárazabb, melegebb helyre bevinnie azokat a növényeket, amiket át kell teleltetni, mert gondolnia kell a tavaszi újraéledésre. Ehhez egész évben, ősszel és télen is gyűjti az esővizet, hogy tavasszal felhasználja azokat.
A tudatos kertész, még ha nagyon fáradtságos is, összegereblyézi a faleveleket, már csak azért is, mert nincs annál mulatságosabb, mint a gyerekeknek abban ugrálni és hemperegni.
Eldolgozza a nyáron összegyűlt komposztot a talajba, a föld állagának, vízelvezető képességének javítására, illetve tápanyag-utánpótlás céljából.
A gyógynövényeket és zöldfűszereket beviszi a konyhaablakba, hogy ott tovább növekedjenek. A friss hajtásokat levágja, a leveleket télre leszárítja, vagy a fagyasztóba teszi: felaprítva dobozokba, vagy a jégkockatartóba vízzel felöntve, hogy év közben főzésnél könnyen felhasználja.
A nyárról megmaradt még szép, nem elszáradt virágokat levágja, vázába teszi, hogy pár napig még bent szépíthesse az otthonát. Az elszáradt növényrészeket leszedi és komposztálja, vagy zöldhulladékként kezelni. Gyökerestől kihúzza az elszáradt vagy beteg, fertőzött növényeket. Megtisztítja az ágyások földjét, főleg a növények töve körül. Mert tudja ezzel megnehezíti a kártevők és kórokozók dolgát, amelyek ellenkező esetben tavasszal nagy eséllyel inváziószerűen ellepnék a kertjét. Összegyűjti az évelő virágmagokat, hogy eltegye a következő tavaszi vetésre. Az elburjánzott évelőke több kisebb darabra szétválasztja és újra ülteti, mert tudja, ha most, ha nem vár vele tavaszig, akkor a növénynek több ideje és esélye lesz újra meggyökeresedni és a tél elmúltával új hajtásokat hozni.
Lesz újra tavasz is
Mivel szeretné, hogy a hidegebb időjárásra érzékeny növényei is túléljék a telet, gondosan letakarja a növények töveit például mulccsal. A földi epret sem hagyja ki, a cukkínit, az egyéb tökféléket is, hogy a betakarítási időszak tovább tartson.
Ha még nem volt ideje, még elültetheti az évelő virágokat és bizonyos zöldségeket. Kiülteti az árvácskát, az égőszerelmet, a bögrevirágot, a gyűszűvirágot, a törökszegfűt és a százszorszépet a végleges helyére. Palántázza a az évelő szarkalábat, a margarétát, a kokárdavirágot, a júdáspénzét. Szabadföldbe veti az áttelelő salátát, a rebarbarát a sóskát és a spenótot is.
Gondoskodik a madarakról. Kitisztítja az etetőket és friss eledelt tesz bele. Majd fog egy pokrócot is kiül a kertjébe, hogy gyönyörködjön benne.
Kép: https://aspelundasbaksida.com