Jó estét! – Mi szülők is szeretünk ötöst kapni a házi feladatra!

Jó estét! – Mi szülők is szeretünk ötöst kapni a házi feladatra!
Kétféle szülő létezik házi feladat megoldása szempontjából. Az első csoportban vannak azok a szülők, akik olykor megcsinálják a gyerek helyett a házi feladatot, a második csoportban azok a szülők vannak, akik sohasem. Elvből. Mindkettő elvből áll úgy a házi feladat kérdéséhez, ahogy.
Igen, van egy harmadik csoport is, de a mai Jó estét! – publicisztikánkban, ők nem kapnak szerepet. Ők azt sem tudják, hogy van a gyereküknek házi feladatuk, vagy tudják, de nem érdekli őket.
Bevallom, én nagyon sokáig úgy gondoltam, a legjobb tudásom szerint támogatnom kell a gyerekemet a házi feladata megoldásában, de soha nem csinálhatom meg azt helyette. Elvből. Az az ő feladata, neki kell megtanulnia megoldania, nem lehetnek kivételek, mert az életben sincs kivétel.
Aztán egyszer feladtam eme elveimet, azzal, hogy mindannyian jobban járunk, ha olykor én csinálom meg a feladatot, ő meg csak bemásolja a füzetbe, és csókolom. Mert túl fáradtak vagyunk ahhoz, hogy még tovább bajlódjunk, vagy egynél leragadjunk a többi más tantárgy feladat hátrányára.
A szülők persze beszélgetnek egymás közt, és a pedagógusok sem idén jöttek a falvédőről. Tudom, hogy nem én teszek ilyet egyedül. Azok a szülők, akik olykor megoldják a gyerekeik helyett a leckét, nem egyszer szörnyednek el attól, hogy azok megoldása mennyi időt vesz igénybe. Vagy hogy hibás a feladat, és nincs jó megoldása.
A legproblémásabbnak a matematika és a magyar nyelvtan feladatai szoktak lenni. Ezeknél gyakran beindul a riadólánc. Telefonos, internetes, házi könyvtár segítségének képében. Egymást hívják a szülők, ki mire jutottak. Nálam sincs ez másként, én gyakran azokat a barátaimat kérdezem, akikkel hasonló korú gyerekeink vannak. Egyik alkalommal, hat szülő segítségével oldódott meg a fiamnak egy magyar házi feladata, amiben lehetetlen női neveket kellett megfejteni. És végül hibásan oldottuk meg a feladatot.
A csúcsot az a komplett matematikai dolgozat otthoni ismétlő megoldása döntötte, amiben a szülök 30-35 perc alatt oldották meg felnőttként, otthoni nyugodt körülmények között, azt a sok feladatos dolgozatot, amire a gyerekek 40 percet kaptak. És így rögtön megértettük miért nem képesek a gyerekek közepesnél jobb osztályzatot kapni az adott feladatokra, ha nekik mindössze 10 perccel volt több idejük! Természetesen ezután minden szülő nagyon izgul milyen érdemjegyre sikerült megírnia a dolgozatot? Mindenki természetesen ötöst szeretne kapni. És, ha nem sikerül? Csak négyesre? Tök ciki! Nem? Nem! Lehet jóízűt nevetni magunkon!
Szerző: Polgár Ágnes
Kép: Pixabay