Nordmann, luc vagy ezüst? A Dániából érkezett fenyő a Dániel nevet kapta

Karácsonyfa nélkül nincs ünnep. A tűlevelű a karácsony szimbóluma. Lehet kivágott, élő vagy műanyag a fa. Leggyakrabban zöld színű. Alacsony vagy magas. Formás, égbeszökő, tömzsi és akár ferde is. A miénk egy ünnepre. Szentestétől vízkeresztig, vagy ahogy akarjuk. Akár még el is nevezhetjük. Hiszen családtag lesz.
A karácsonyfáról mindenkinek saját elképzelése van. Lehet szép, elegáns, trendi, mókás, ünnepi, absztrakt, megtűrt, csupasz, giccses vagy minimalista. Változhat évről-évre, helyéről, betöltött szerepétől függően és a mi hangulatunkhoz igazodva, hogy nekünk mit jelent a karácsonyfa. Megjelenése ehhez képest lehet családon belül demokratikusan szavazott, birtoklóan kisajátított, heves tiltakozásokkal tarkított vagy éppen jó lesz, ahogy sikerül módra felállított. Bármilyen is, a miénk.
Nordmann, luc és ezüst fenyők
Nordmann, luc és ezüst a legismertebb és leginkább keresett fenyőfajták hazánkban. Jellegzetes illata miatt a lucfenyőt tartjuk a klasszikus értelemben vett karácsonyfának. Ám népszerűségét a nordmann tetszetős formája egyre jobban kiszorítja. A luc ellen szól az is, hogy a tűlevelei meleg lakásokban hamar lehullanak.
A Kaukázusban őshonos nordmann fenyő szabályos alakú, tetszetős formájú fa. Lombozata sötétzöld, fényes tűlevelei puhák, 3-4 cm hosszúak, alig-alig hullanak. Meleg lakásokban is hónapokig megmaradnak.
Közkedvelt karácsonyfa az ezüstfenyő, ami a lucfenyő nemzetség egyik tagja. A sűrű ágrendszerű fát rendkívül dekoratívvá teszik a kékes-zöldes viaszréteggel bevont tűlevelek, amelyek azonban nagyon szúrósak.
A nordmann fenyők kisebb része hazai nevelésből, nagyobb része külföldről származik. Mintegy 5-600 ezer nordmann fenyő túlnyomórészt Dániából érkezik.
A fenyő, ami a Dániel nevet kapta
Egy család karácsonyfája sokféle lehet. A díszítését annyi minden befolyásolhatja. A gyerekkori emlékeink is. Az én képzeletemben a karácsonyfa egy tágas szoba egyik sarkában álló fényes fekete zongora tetején ragyog. A kétméteres ezüst fenyő csúcsdísze szinte a plafont éri. A karácsonyfán igazi gyertyák fénylenek, kevés, de különösen szép, különböző méretű, kézzel készített, átlátszó üvegű gömbök csillognak. Az üvegen különféle motívumok mutatkoznak arany, piros, mogyoróbarna vagy éppen fehér színnel festve: őzek, diótörő, havas táj, fenyő, ajándékok, szánkó, csengettyű és balettcipő. A zongorára, a karácsonyfa alá rakott, fehér terítőn becsomagolt ajándékok várakoznak. Az egész család énekel.
A fiam ezt a gyerekkori emlékeimmel keveredett elképzelésemet egészen közelről ismeri. Kicsiként még ő is püfölte azt a zongorát, amin gyerekkoromban a karácsonyfa állt. Többnyire hosszú tűlevelű luc, amit ma már nem kedvelek. Viszont az ezüstfenyőt, pont a fiam miatt nem választanám. Ugyan már tizenkét éves, de nem szeretném, ha összeszurkálná vele magát. Így mi idén nordmann fenyőt választottunk. Kétmétereset. A vonalkódja melletti szövegből felolvastam róla: Dániából érkezett. A fiam ekkor így szólt: – Ha Dániából érkezett, legyen a neve Dániel. Dánia-Dániel. Nem Daniella és nem is Dália.
Új családtagunk most az erkélyen várakozik arra, hogy feldíszítsük. Tavaly indított új szokásunkhoz mérten idén is hamarabb, mint 24-én. Péntek helyett már szerdán középpontba helyezzük a nappaliban. Nem egy zongorán. Együtt díszítjük a kisfiammal. Hogy milyenre, az nálunk teljesen demokratikus úton, konszenzusra törekedve történik. Akkori hangulatunk szerint. Tavaly a fiam a legtöbb dísznek nem tudott ellenállni. Kíváncsian várom, mennyire változott az ízlése.

A fekete zongora, aminek tetején egykoron karácsonyfa állt, és amin nem egy gyerek tanult meg (vagy sem) zongorázni
Élő gyökeres, kivágott vagy műfenyő
Tavaly még műfenyőn állt karácsonykor. Sosem kapott nevet, pedig csaknem tíz évig szolgált. Még az anyósomtól kaptuk, hogy ne legyen gondom a fenyővel. Kimondottan szép darab volt. Több helyen eltörtek rajta azok a pöckök, amik tartják az ágakat. Még megtartottam, a tárolóban áll. Gondolkodom rajta hogyan használhatnám fel az ágait.
Dilemma is volt a részemről: kivágott fát, élő, gyökérlabdával együtt árusított fenyőt vagy műfenyőt vásároljak? Akik műfenyő vásárlása mellett döntenek, azokat többnyire a természet féltése vagy a kényelem szeretete vezérli. Pedig a karácsonyfának nevelt fenyők faiskolákból származnak, nem az erdők „kiirtásából” erednek. A közhiedelemmel ellentétben a műanyag fenyő csak hosszú, körülbelül 20 éves használat után környezetkímélőbb, mint a hagyományos.
Magyarországon mintegy 3000-3500 hektár területen folyik kifejezetten karácsonyfának szánt fenyőtermesztés. A tevékenységet – beleértve a forgalmazást is – mintegy 600-700 családi gazdaság végzi. Akik nem is biztos, hogy gondolják, van olyan család, amiben a fenyő nevet is kap. Jövőre utána nézek annak is, hol lehet magyar nordmann fenyőt kapni. Kíváncsi vagyok, a magyar fenyőnek milyen nevet adna a fiam. Holnap pedig feldíszítjük a Dániából érkezett fenyőfát, ami a Dániel nevet kapta.
Szerző: Polgár Ágnes
Forrás: Nemzeti Agrárgazdasági Kamara
Fotó: Unsplash