Segítsünk a gyerekeinknek felnőni: a lányok havonta egyszer véreznek!

Annyi mindenről kell egy kiskamasszal beszélgetni, ahogy napról-napra nyílik ki előtte a világ, miközben ő maga folyamatosan változik, fejlődik testileg és lelkileg. A szülőnek kell ezekről a változásokról, lehetőleg már előre beszélnie, és felkészíteni a gyereket ahhoz, hogy rendes felnőtt váljék belőle.
Nem ebben az országban történt, hanem északon, Svédországban és nem most, hanem cirka 29 évvel ezelőtt, amikor a testvérem hatéves volt. Akkor kezdte az iskolát. Ott augusztus közepén kezdődik a tanév. Egészen pontosan egy héttel voltunk az iskolakezdés előtt. A reptéren a kezembe nyomtak egy szórólapot, egyesével csomagolt óvszerek reklámfotójával. Én akkor voltam tizennégy éves, és már tudtam mit takarnak az apró csomagok a hirdetőpapíron. Az öcsém viszont nem. Amikor megkérdezte mi van a képen, egy gyors, felvett szemkontaktus után, apukánk súgta nekem! Erre én rávágtam: cukorka, ami egy teljesen elfogadható magyarázatnak tűnt akkor. De egy hónappal később, amikor a testvérem első osztályosként kirándulni ment az iskolával, a korábban jó indoknak tűnő cukorka, igazi baklövésnek számított már, mert az öcsém volt az egyetlen gyerek, aki nem tudta, hogy az erdőben fekvő használt óvszer, tulajdonképpen micsoda.
Emlékszem, én akkor és ott, tizennégy évesen megfogadtam, szülőként mindig időben beszélni kezdek majd a gyerekemmel minden olyan témáról, ami amúgy tabu, pont azért, mert fontos, és hogy sohase kerüljön hasonló helyzetbe, mint a testvérem.
Hol jön ki a gyerek?
Így, amikor sok évvel később, az ötéves kisfiam megkérdezte, honnan és hogyan születik a kisbaba, én kertelés nélkül rávágtam, hogy vagy a mama két lába között vagy a mama hasából jön ki, úgy hogy a doktor nénik, bácsik kiveszik. Emlékszem, nyugodt voltam, hogy nem hazudtam a kisfiamnak, miközben választ kapott a kérdésére, ami számára teljesen kielégítő felelet volt, akkor. Ennél több részletre nem is volt még kiváncsi. Ma már kilencéves, és pontosan tudja, hogy onnan jön ki, ahol a hímivarsejt be is megy, mert a felnőttek úgy szeretik egymást, hogy összedugják amilyük van, és azt is tudja, ha így, természetes módon nem tud megszületni egy kisbaba, akkor bizony felvágják a mama hasát, aminek a neve: császármetszés. Arról is pontos tudomása van, hogy az óvszer, a nem tervezett kisbaba és bizonyos betegségek ellen véd, nem részletezve, mik is azok a bizonyos kórságok. Ám azt tudja: ahogy a pisilés után a kézmosáshoz szappan kell, úgy a szexhez meg óvszer.
A lányok véreznek
A kisfiam azzal is tisztában volt már hatévesen, hogy a lányoknak egy hónapban egyszer, pár napig fáj a hasuk, amikor lehetnek szomorúak, idegesek és sírósak, valamint nem mennek akkor strandra, és nem ülnek be a kádba, így anya akkor nem fürödhet vele. Ez sem volt több annál, amit nem értett volna meg, vagy túlterheltem volna vele.
Ma már kilencévesen pontosan tisztában van azzal, hogy a fürdőszobában, a szekrényben, a nem szem előtt tárolt tamponok és betétek mire valók, és hogy anya olykor ilyet is vásárol a boltban. Azt is tudja, hogy a kislányok ennyi idősen már elkezdhetnek menstruálni és hamarosan neki is lehet olyan osztálytársnője, aki esetleg azért nem lesz majd pár napig iskolában, mert nagyon fájt a hasa. De azt mondja majd, hogy torokgyullladása vagy náthja volt.
A kisfiam azzal is tisztában van, hogy a szerelem része a szex, és bár a szex működik szerelem nélkül is, mégiscsak a kettő együtt az igazi.
Szerintem, ahogy én elmondtam ezt neki, hasonlóan lenne jó, ha ezt a lányos szülők is megtennék. Időben, jóval azelőtt, hogy menstruálni kezdenének. KIemelve azt is, hogy mindez mivel jár.
Tampont a kukába
Erős csúsztatás lenne azt mondani, hogy Róbert azért akar elválni a feleségétől, mert az rendszeresen nem a szemetesbe dobja a használt egészségügyi nedvszívókat, de mindenesetre panaszkodott már nem egyszer arra, hogy a neje a tisztasági betétjét bizony a bugyijában hagyta, ami a mosógépben, hatvan fokon szétmállva, az összes többi ruhát befogta. Az asszony nem csak ebben slendrián, hanem abban is, hogy gyakran annyi szennyes ruha gyűlik össze, hogy nincs tiszta ruhája a családnak. És abban, ahogyan takarít, vagy sokkal inkább nem takarít. Így inkább a férfi teszi ezt meg, hogy ne éljenek a mocsokban. És Roland úgy véli, joggal félhet attól, hogy a gyerekeik sem lesznek így rendesebbek és mi lesz akkor, amikor a kislánya is már mensturálni kezd.
Mert egy kislányt bizony meg kell tanítani arra is, hogy a havi vérzés időszakában kiemelten kell a higiéniéra ügyelnie, reggel és este zuhanyoznia, nem kádban fürödnie, gyakorta cserélnie a nedvszívót, figyelnie a folyadékpótlásra, kímélnie önmagát az első napokban. Ahhoz, hogy naptárt tudjon vezetni a menstruációról, meg kell tanítani számára a menstruációs ciklus folyamatát is, hogy figyeljen önmagára, a különféle tünetekre, amelyek később fontosak lehetnek védekezési és teherbeesési szempontból. És arra, hogy mindezt úgy oldja meg, hogy ne legyen se önmaga se más számára kínos, hogy ő menstruál, ami egyébént a világ legtermészetesebb dolga. Meg kell tanítani, hogy legyen nála mindig betét, tampon, nedves törlőkendő, esetleg váltó bugyi, harisnya, mert a tini lányok menstruációs vérzése még nagyon erőteljes. Meg kell tanítani arra is, hogy ezeket a nyomokat ne hagyja maga után ott a mosdóban, csomagolja be, dobja ki egy kukába és ne húzza le a lefolyón, mert bizony az nem biztos, hogy távozik azon, vagy igen, de dugulást okozhat.
A fiúknak is tudniuk kell
Ahogy a kislányoknak tudniuk kell, hogy milyen változásokkal kell szembe nézniük, éppen úgy kell a fiúknak is ismerniük azokat. A korai magömlésről, a szőrösödő testrészeikről, és az egyre jobban erősödő maszturbációs kérdésekről is beszélni kell a gyerekkel. Ez utóbbiról kislányokkal és kisfiúkkal egyaránt. Az önkielégítés kérdése már egészen kicsi korban előkerülhet, amikor egy három-négyéves gyerek dörzsölni kezdi magához a párnát, játékot, satőbbi…
Beszélni kell a gyerekekkel a női testről, és a férfi testről, a nő méhéről, amiben a kisbaba növekszik, el kell mondani azt, hogy ha egy nő nem vár kisbabát, akkor minden hónapban vérzik, ami teljesen természetes, ezt nevezzük menstruációnak, és a tampont vagy a betétet pedig arra használjuk, hogy felszívja ezt a vért. Beszélni kell a férfi péniszéről, és arról, hogyan találkozik a hímivarsejt a petesejttel. Ne hagyjuk ki azt sem, hogy a szex örömet szerez, nem szégyenletes, és a szerelemmel együtt jár.
Számtalan rajzot, mesét, videofilmet találunk a különféle korcsoportoknak megfelelően a szemléltetésre.
Már a pubertás előtt
Már öt-hatévesen, a pubertáskor kezdete előtt kezdjünk el beszélgetni a várható változásokról a gyermekünkkel, hogy ne érje majd felkészületlenül semmilyen kérdés, és elejét vegyük annak, hogy nem biztos forrásból, internetről, osztálytársaktól, barátoktól összeszedett félinformációkból tájékozódjon.
Mindezekre remek könyveket is lehet kapni, vagy ha mi szülők nem vagyunk képesek minderről kendőzetlenül beszélni a gyerekkel, akkor kérjünk meg egy másik, a gyermekhez közelálló rokont, vagy felnőtt barátot. Bár, ha erről nem vagyunk képesek őszintén és nyugodtan beszélni, ne csodálkozzunk, ha a gyerek később nem hozzánk fordul segítségért, ha valami nagyon nyomja a szívét, terheli a gondolatait vagy ne adj’ Isten, bajba kerül.
Kép: Unsplash