Szörnyen idegesít ez a pasi

Egyik pillanatról a másikra ugyanaz a sármos, imádni való, életem szerelmének vallott fickó taszítani kezd. A szeme sem áll jól, idegesítő a hangja, büdös a lehelete, az egész teste, és juj, nehogy hozzám érjen. Néz rám, azt hiszi megőrültem, pedig nem. Vagy mégis? Mi a fene történik velem? Emlékszem, egy időben nekem is felfordult a gyomrom a férjem testszagától.
A nők működését, beleértve a fizikai és a szellemi fenntartását különösen befolyásolják a különféle hormonok megléte, időszakos hiánya vagy túltermelődése. Kezdve a menstruációs ciklussal, folytatva a fogamzással, vagy annak gátlásával, a szüléssel és szoptatással, majd később az öregedéssel.
dr. Meskó Norbert, evolúciós pszichológussal eredetileg a házastársi hűtlenségről beszélgettünk, amikor felmerült a kérdés, mi köze van a testszagnak a párkapcsolathoz?
– Sokan nem is gondolnánk, hogy az ember hűtlenségét számos tényező mellett a hormon tartalmú fogamzásgátló tabletta, amelyet a nők szednek is nagyban megváltoztatja a személyészlelést, például a férfiak testillatának észlelését. Alapesetben, azaz a tabletta szedése nélkül egy nő annak a férfinak a testillatát tartja vonzóbbnak, szexinek másénál, akinek a szervezet eltérő immunfehérjéket, úgynevezett MHC antigéneket tartalmaz, mint a sajátja.
Ezzel a tudattalan preferenciával a nők képesek kiválasztani azt a potenciális partnert, akivel közösen létrehozott utódok magasabb szintű ellenálló képességgel és túlélési esélyekkel rendelkeznek. Azonban azok a nők, akik tablettát szednek már a párválasztás időszakában, mintegy kiiktatják ezt az érzékszervi csatornát, ami ilyenkor nem működik.
Viszont később, amikor leállnak a tabletta szedésével, mert gyereket szeretnének vállalni a szeretet férfivel, számos nem várt következménnyel is szembesülhetnek. Ilyenkor jön elő a
„nem tudom mit is ettem ezen a pasason”
és a „nem is illünk össze”, és a „nem bírom a szagát se” típusú helyzetek. De a leggyakrabban még ennyire sem tudatosul az össze nem illés – foglalja össze a pszichológus.
Büdös hűtő, “büdös” férj
A hormonális szaglás kérdése a terhességnél is előtérbe kerülhet. Ezt nemcsak a szakembertől tudom, a magam bőrén is éreztem. Többször vetéltem el. Minden terhességet nagyon korán észrevettem, szinte egy időben azzal, hogy menstruálnom kellett volna. Nem azért vettem észre, mert számoltam volna a napokat, hanem, mert egyik pillanatról a másikra a szaglásom felettébb kifinomulttá vált. Ami, borzasztóan megterhelő volt.
Először a (volt) férjem leheletét éreztem kellemetlennek a reggeli csóknál, majd az első hűtőnyitásakor ugrott össze a gyomrom.
A jégszekrényt állandóan sikálta a család, hogy én bele tudjak nyúlni. A makulátlanul tiszta hűtő is nekem irdatlan szagú volt. De ennél kellemetlenebb az volt, hogy a férjem szagát egyáltalán nem bírtam elviselni. A lehelete és a bőre is egy olyan – akkor számomra – szagot jelentett, amitől minduntalan felfordult a gyomrom. A kisfiammal való várandóságomnál ez addig tartott, míg az első magzati mozgást meg nem éreztem. Csaknem a 19. hétig. Ma már nevetünk mindezen, de akkor szörnyen kellemetlen volt, a boldog babavárást elnyomta az állandó öklendezés a férjem szagától. Aki egyébként végig jó illatú volt, csak én nem éreztem úgy.
Csökkenő libidó
A fogamzásgátló fizikailag is csökkenti a libidót – tudjuk meg Elisabeth Tömör, MET-terapeutától – számos nő fordul meg nálam, akik arra panaszkodnak, hogy fájdalmas számukra a szex. Amikor kikérdezem őket mióta tapasztalják a hüvelyszárazságot, rendre kiderül, hogy az egybevág azzal az idővel amikor is elkezdtek fogamzásgátlót szedni. A MET-terapeuta hozzáteszi, hogy ez az összefüggés egyáltalán nem jut a nők eszébe, a legtöbben a romantika hiányára fogják a libidó csökkentését, hogy azóta nem járnak moziba, és nem ölelkeznek a férjükkel. – S valóban fáj a fejük a nőknek. De ezt nagyon nehéz tetten érti, ha nem beszélnek pont erről így egy szakemberrel – mutat rá a problémára Elisabeth.
Lágyabb lett a világ
– Hat évig szedtem fogamzásgátlót, pont abban az időszakban, amikor egy nő nagyon ráfekszik a tanulásra, a karrierjére. 18-24 éves korom között, akkor ingatlanértékesítőként dolgoztam.
Halálosan komoly és pontos voltam, nem ismertem tréfát a munka és a tanulás kérdésében, úgy véltem, nekem ez az életem, nem akarok se férjet, se gyereket – meséli Kati, aki arra az időszakára ma már fejcsóválva néz. Arra, hogy minderről a fogamzásgátló tehet, a nőgyógyásza hívta fel a figyelmét: – Az orvosom javasolta, hogy tartsak szünetet a tabletta szedésével, mintegy két menstruáció eltelte után éreztem úgy, mintha megszelídült volna körülöttem a világ. Látni kezdtem a szerelmes párokat, a gyerekeket és idővel irigység fogott el a kismamák után. Minden ami korábban csöpögő szirup volt, addigra szép romantikává vált.
Kati azóta szakmát váltott, férjhez ment és gyereket szült. S bár ma már újra védekezik, inkább már a spirált választotta megoldásnak a hormontabletta helyet.
Persze, nem mindenkinek okoznak ilyen gondot a fogamzásgátlók, sem maga a terhesség nem vált ki ilyen érzetet, ez teljesen egyénfüggő.
Kép: Pixabay