Leírás
Részlet:
„A ruhaápolás témájához kapcsolódik, az egyik kedvenc svéd társasági helyiségem: a mosoda. A stockholmi társasházak zömében kialakított mosókonyhákban nagy ipari mosógépek, szárítógépek és mángorlók állnak az ott lakók szolgálatára.
A lépcsőházban vagy a mosodában felfüggesztett falinaptáron tudják a lakók bejelölni azt az intervallumot, amikor igénybe szeretnék venni a gépeket. Van, aki többnyire csak sietve beteszi a mosását, de van aki időt tölt lent. A mosoda többnyire a földszinten vagy az alagsorban van kialakítva.
Aki ott marad, az többnyire tanul, olvas, telefonál vagy beszélget a szomszédokkal. Én ez utóbbit igyekeztem tenni: nyelvtanulásra a mosókonyha remek lehetőség. Igaz a svédek magyar szemmel nézve igen távolságtartók, de velem többnyire mindig kedvesek voltak, ha segítséget kértem. Főleg azért, mert gyakran kevertem a svéd nyelvet az angollal, ami mellett még sem lehet mosoly nélkül elmenni.”
Részlet:
„Mérsékelten. Ezt jelenti a svéd Lagom szó. Vagyis valamiből ne legyen se túl sok, se túl kevés. A szótár ennél többet nem tesz hozzá. Pedig a Lagom, ennél sokkal, de sokkal többet jelent. És egyben sokkal, de sokkal kevesebbet is. Pontosan azt, hogy az életet ne számoljuk, ne vitassuk, ne vágyjuk jobban vagy kevésbé, mint mérsékelten. Ha a mértékletesség filozófiájával élünk, ha körülöttünk minden Lagom, akkor kiegyensúlyozottak leszünk.
Lagom, ez a svédek boldogság titka.”
Így kezdi könyvsorozatának első részét a szerző Polgár Ágnes a Szoknya és Nadrág Magazin főszerkesztője, aki még kamaszlányként járt először Svédországban. Az azóta eltelt harminc évben élt rövidebb-hosszabb ideig Svédországban. Elsősorban azért, hogy a Skandináviában élő rokonaival időt töltsön, és nem mellékesen újra és újra magába szívja a Lagomot.
Molnár Ágnes
Frappáns, egyszerű érthető. Követendő példa lehet számunkra. Van még mit tanulni a svédektől. Imádom az IKEA-t pont ezért. Egyszerű, természetes anyagok használata. Viszont nem megyek túl sűrűn az IKEA – ba mert ihletet kapok és ha nem tudom megvalósítani akkor bosszankodom
Enikő
Polgár Ágnestől hallottam először a Lagomról. Tetszik a svédek életfilozófiája, és Ágnes jó ötleteket ad arra az írásában, hogyan tudjuk megvalósítani az életünkben a “nem túl sok, de nem is kevés” elvét.